BUDYNEK SZKOŁY
Nasza szkoła ma ponad 50 lat, ale trzyma się bardzo dobrze. Jest zlokalizowana wcentrum starego Wrzeszcza. Mieści się w 100-letnim budynku, który przetrwał wiele burz dziejowych. Budynek wiekowy, ale solidny, a materiał, z którego jest zbudowany -„czerwona cegła” – gwarantuje zdrowe, pozbawione chemii i innych szkodliwych wpływów na zdrowie człowieka - środowisko życia, nauki i zabawy.
 
Dla zapewnienia dzieciom większego bezpieczeństwa na terenie szkoły oraz wokół niej działa monitoring, który pozwala na stałą kontrolę sytuacji na korytarzach szkolnych oraz na zewnątrz budynku. Ponadto w szkole zamontowany jest wideofon, który łączy się bezpośrednio ze świetlicą - dzięki niemu nauczyciele świetlicy mają pod kontrolą przez kogo dziecko jest odbierane. Szkoła posiada własny parking z bramą wjazdową, co umożliwia bezpieczne podwiezienie i odprowadzenie dzieci do szkoły.
 
 
SALE LEKCYJNE
Sale lekcyjne są przestronne i coraz piękniejsze, kolorowe, estetyczne, dzięki pracy Rodziców uczniów, zaangażowaniu nauczycieli i innych pracowników szkoły. Staramy się, aby wszystkie pomieszczenia, w których przebywają dzieci były przyjemie urządzone, aciepłe kolory nadawały salom przytulny charakter. Do dyspozycji uczniów mamy dwie nowocześnie wyposażone pracownie komputerowe z monitorami LCD na każdym stanowisku.
 
 
POMIESZCZENIA GRUP "0" ORAZ ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Dziecko uczęszczające do oddziału przedszkolnego w SP 49 ma zagwarantowaneprzyjazne warunki nauki, zabawy i odpoczynku pod okiem wykwalifikowanej i odpowiedzialnej kadry pedagogicznej. Zajęcia odbywają się w salach lekcyjnych na wyłączonym poziomie, gdzie nie ma kontaktu z uczniami klas starszych. Odpowiednia ilość sal lekcyjnych zapewnia jednozmianowość. Łazienki dostosowane są do potrzeb rozwojowych najmłodszych dzieci poprzez zamontowanie armatury o wielkości i na wysokości przystosowanej specjalnie dla nich.
 
 
SZKOLNE ŚWIETLICE (osobne dla dzieci młodszych i starszych)
W naszej szkole funkcjonuje świetlica, która jest czynna od 6:30 do 17:30. Przez 11 godzin dziennie uczniowie mają zapewnioną opiekę. Mogą tu miło i przyjemnie spędzać czas zarówno przed lekcjami jak i po nich oraz z pomocą nauczyciela odrobić zadaną pracę domową. W świetlicy organizowane są liczne konkursy plastyczne oraz sportowe. Do dyspozycji uczniów jest komputer oraz telewizor i DVD. Organizujemy „dni kinomana”, w czasie których wspólnie oglądamy filmy. Jedną z ulubionych przez dzieci form spędzania czasu w świetlicy są quizy, testy, łamigłówki i krzyżówki. Szkolna świetlica to w rzeczywistości trzy pomieszczenia. Sala główna, sala zabaw "RADOSNA SZKOŁA" oraz sala "ŚWIAT CISZY". Grupy przedszkolne posiadają osobną świetlicę, dzięki czemu dzieci młodsze nie mają styczności z dziećmi z klas starszych.
 
 
 
SZKOLNA STOŁÓWKA                                                    
Nasza szkoła dba wszechstronnie o swoich uczniów, w tym o to, aby mogli codziennie spożywać gorący posiłek. W placówce dziennie wydaje się 130 posiłków składających się z trzech dań. Dzieci spożywają obiady w wygodnej, estetycznej i słonecznej stołówce.Jadłospis jakościowo dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów, przygotowywany jest przez wykwalifikowaną kadrę kucharek. Dania są urozmaicane, bogate w witaminy i składniki odżywcze. Serwujemy tradycyjne klopsiki, kotlety schabowe, risotto - ale także dwa razy w tygodniu - lubiane przez dzieci potrawy bezmięsne np. naleśniki, pierogi, placuszki.

Dla głodnych i chętnych zupa wydawana jest nieodpłatnie - do wyczerpania zawartości kociołka. Dzieci potrzebujące wsparcia finansowego otrzymują pomoc z MOPR-u. 

Kuchnia wyposażona jest w profesjonalny sprzęt gastronomiczny i pracuje zgodnie zsystemem HACCP - obejmuje cały proces produkcyjny od przyjęcia surowców, półproduktów, produktów, poprzez magazynowanie, etapy przygotowania, aż do podania konsumentowi. System opracowany jest z uwzględnieniem możliwych zagrożeń bezpieczeństwa żywnościowego.
 
 
SZKOLNE BOISKO ORAZ PLAC ZABAW
Nasza szkoła posiada własny, duży zielony teren rekreacyjny, w pełni ogrodzony, co gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo podczas zabawy oraz zajęć na świeżym powietrzu. Na terenie tym znajduje się plac zabaw, z którego radośnie korzystają dzieci z grup przedszkolnych oraz klas najmłodszych, a po zajęciach lekcyjnych plac zabaw jest do dyspozycji dla wszystkich dzieci z okolicy.
 
 
ODDZIAŁY (KLASY)
Liczebność uczniów w klasach sprawia, że każdy uczeń jest traktowany podmiotowo, jego potrzeby możemy skutecznie zaspokoić, a pojawiające się problemy - szybko rozwiązać. 
 
ZAJĘCIA POZALEKCYJNE
Oferta edukacyjna szkoły jest niezwykle bogata.  Często bywamy w teatrze, muzeach, czy kręgielni. Zimą z przyjemnością odwiedzamy gdańskie lodowisko. W szkole natomiast prowadzone są liczne koła przedmiotowe oraz zajęcia pozalekcyjne.


 
SZKOLNE ŚWIĘTA I WYDARZENIA
Hucznie obchodzimy wiele świąt oraz organizujemy mnóstwo imprez szkolnych - m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Urodziny Kubusia Puchatka, Święto Szkoły, zabawa karnawałowa, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Festyn Rodzinny i wiele, wiele innych. Każde szkolne wydarzenie jest dokładnie planowane oraz realizowane przez nauczycieli oraz uczniów. Dzieci bardzo chętnie biorą udział w teatrzykach, pokazach oraz prezentują swoje umiejętności taneczne i wokalne.
 

ODWIEDZAJĄCY NAS GOŚCIE
Co jakiś czas zaglądają do nas różne ciekawe osoby. Prezentują nam swoje umiejętności, zachęcają do wspólnej zabawy i rywalizacji - jednym słowem - umilają nam czas spędzony w szkole. Na szkolnej sali gimnastycznej chętnie bierzemy udział w pokazie tańca połączonym z nauką podstawowych kroków i z podziwem oglądamy pokazy walk rycerskich. Dzieci najmłodsze cieszą się najbardziej z wizyt BAJNUTKA. Często zagląda do nas również pan policjant, który przypomina nam jak dbać o własne bezpieczeństwo. Jakiś czas temu wizytę złożyła nam Pani Poseł na Sejm RP - Iwona Guzowska.
 
 
POMAGAMY SOBIE I INNYM
W szkole uczymy się jak o siebie dbać żeby zdrowo rosnąć. Dzięki specjalnym programom tematycznym poznajemy zasady zdrowego odżywiania się oraz dbamy o naszą kondycję fizyczną. Ale to nie wszystko. Są też tacy, o których również trzeba zadbać. Zimą dokarmiamy ptaki, a co jakiś czas odwiedzamy z darami schroniska dla bezdomnych zwierząt.
 
OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW
Wśród uczniów i absolwentów naszej szkoły są stypendyści Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego, jak i uczniowie, którzy osiągają sukcesy w różnorodnych konkursach i zawodach sportowych. Jesteśmy z nich bardzo dumni.

Szkoła Podstawowa Nr 49 im. Księdza Bronisława Komorowskiego
al.Legionów 11
80-441 Gdańsk

Telefon: 58-341-37-33
Email: sekretariat@sp49.edu.gdansk.pl
Strona WWW: http://www.sp49.edu.gdansk.pl

Biuletyn Informacji Publicznej: BIP