Co daje nam dostęp do swobodnej zabawy? 30 korzyści na plakacie, a tutaj dosłownie kilka punktów:

1. Kreatywność i wyobraźnia: Podczas swobodnej zabawy dzieci są zazwyczaj pozostawione same sobie, co sprzyja rozwijaniu wyobraźni i kreatywności. Dzieci mogą tworzyć swoje własne światy, opowiadania i scenariusze, co pobudza rozwój intelektualny.

2. Umiejętności społeczne: Zabawa z innymi dziećmi uczy komunikacji, współpracy, rozwiązywania konfliktów i budowania relacji. Dzieci uczą się dzielić zabawkami, ustalać zasady gry i radzić sobie z emocjami.

3. Rozwój fizyczny: Niektóre formy zabawy fizycznej, takie jak bieganie, skakanie, chodzenie po drzewach, rozwijają sprawność fizyczną i koordynację ruchową.

4. Redukcja stresu i napięcia: Zabawa pozwala dzieciom na uwalnianie energii i emocji. Jest to sposób na redukcję stresu oraz na naukę radzenia sobie z emocjami, takimi jak frustracja czy złość.

5. Samodzielność i niezależność: Podczas zabawy dzieci mogą eksperymentować, podejmować decyzje i uczyć się na błędach. To pomaga w budowaniu poczucia samodzielności i pewności siebie.6. Przerwa od codziennych obowiązków: Zabawa daje dzieciom możliwość oderwania się od szkolnych obowiązków czy innych strukturowanych zajęć. To czas na odpoczynek i relaks.

Autorstwo materiałów:

Fundacja Dbam o Mój Z@sięg