W piątek 13 grudnia przedszkolaki z 0a wybrały się do Galerii Bałtyckiej na warsztaty w Żywym Muzeum Piernika. Po przygotowaniu strojów - czapki i fartuszki dzieci zabrały się ochoczo do działania.
Najpierw było samodzielne lukrowanie serca z piernika, można było wykazać się pomysłowością i wyobraźnią. Każdy wzór na sercu był inny. Następnie potrzebna była siła rąk, aby z kuli ciasta ugnieść płaski placek. 
Dalej w ruch poszły wałki - wałkowanie ciasta, potem pędzlowanie olejem, wyciskanie kształtu w wybranej formie i wycinanie uzyskanej figury nożykiem. Piernikowe figury powędrowały na blachy i do pieca.
Mali cukiernicy złożyli przysięgę, że  nie zdradzą tajemnicy przepisu na pierniki.
Na warsztatach przedszkolaki poznały także różne przyprawy, które dają piernikom toruńskim niepowtarzalny aromat i smak. Wsypywały, mieszały, rozdrabniały przyprawy w moździerzu, łączyły pozostałe produkty, aby w końcu otrzymać piernikowe ciasto. 
Największa radość była na zakończenie. Każdy otrzymał swój piernikowy wypiek i ozdobione lukrem piernikowe serce. Wszyscy poczuli, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko.