Spotkanie z pracodawcą- kosmetolożką Panią Vanessą Nowakowską
w ramach projektu „ Kariera bez Barier”
Dnia 25 marca 2025 r. uczniowie klas 7 i 8 uczestniczyli w szkole w spotkaniu informacyjnym z Panią Vanessą Nowakowską, która wykonuje zawód kosmetologa. Pani Vanessa zgodziła się odwiedzić nas w szkole i opowiedzieć o tym jak prawidłowo dbać o cerę, a także przybliżyć nam zawód kosmetologa. Spotkanie zorganizowane zostało bowiem w ramach ogólnopolskiego projektu z zakresu doradztwa zawodowego pt. „ Kariera bez Barier”.
Od Pani Vanessy dowiedzieliśmy się, że kosmetologia jest szeroką dziedziną. Zajmuje się na przykład prowadzeniem terapii cer problematycznych, terapią przeciwstarzeniową, ale każdy może się specjalizować w tym, co lubi najbardziej. Aby zostać kosmetologiem trzeba ukończyć studia licencjackie ( 3- letnie), które można także rozszerzyć o 2 letnie studia magisterskie. Potrzebne jest zatem wykształcenie wyższe. Jest to praca, która wymaga częstego kontaktu z ludźmi, więc dedykowana jest osobom, które lubią taki charakter pracy. Pani Vanessa nie poleca tej pracy osobom mało empatycznym. Natomiast jest to na pewno praca dla osób, które są staranne, dokładne, ale i takie, które chcą się uczyć, rozwijać, gdyż w tym zawodzie cały czas trzeba się szkolić. Nie bylibyśmy sobą, jeśli nie zapytalibyśmy o zarobki w tym zawodzie. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy od wielu czynników, między innymi od formy zatrudnienia. Może to być najniższa pensja krajowa, średnia pensja krajowa, jeśli jest się zatrudnionym na etacie. Jeśli natomiast chce się prowadzić własną firmę, samemu być jednocześnie pracownikiem i szefem, to należy się liczyć z tym, że zarobki mogą być wyższe, ale też ponosi się koszty prowadzenia takiej działalności. Poza tym wówczas jest to praca wiele godzin dziennie. Zasadniczo jednak warto, zdaniem Pani Vanessy, wykonywać zawód kosmetologa. Ona sama ceni go najbardziej za możliwość pracy z kobietami, upiększania ich, dodawania im pewności siebie.
Po tym spotkaniu zdecydowanie więcej wiedzieliśmy o tym jak dbać o swoje zdrowie. Przekonaliśmy się także, że taka troska jest także całkiem męską sprawą, gdyż nie tylko kobiety chcą wyglądać dobrze i zdrowo. Poza tym staliśmy się bogatsi o nowe doświadczenia oraz pełni nowych inspiracji do odkrywania swoich mocnych stron, zainteresowań i możliwości. Poznaliśmy kolejny ciekawy zawód, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni Pani Vanessie oraz Pani Annie Łukowicz, która zorganizowała dla nas tę wizytę.
Karolina Mazur
koordynatorka szkolna projektu „Kariera bez Barier”