Światowa Federacja Dentystyczna (FDI) zachęca środowisko stomatologiczne na całym świecie do zjednoczenia się wokół idei ustawicznego podnoszenia świadomości każdego z nas, że zdrowie jamy ustnej wpływa na ogólne zdrowie człowieka – zdrowe ciało i zdrowy umysł.

 20-marca-2025-roku-przypada-miedzynarodowy-dzien-zdrowia-jamy-ustnej-599355.jpg

Higiena jamy ustnej jest jedną z najważniejszych metod profilaktyki próchnicy zębów i chorób przyzębia, np. zapalenia dziąseł.

 

Niedostateczna higiena jamy ustnej tworzy korzystne warunki do rozwoju patogenów, które mogą przedostać się do z krwiobiegiem do organizmu i wywołać stany zapalne.

 

Do podstawowych praktyk higieny jamy ustnej wyróżnia się:

  • regularne mycie zębów pastą zawierająca fluor minimum 2 razy dziennie po 2- 3 min. Konieczne jest mycie zębów wieczorem przed pójściem spać
  • używanie nici dentystycznych, które pomagają usunąć resztki pokarmowe
    z przestrzeni między zębowych
  • używanie płukanek w celu redukcji bakterii
  • dwugodzinne przerwy między posiłkami
  • wizyty u stomatologa w czasie których jest możliwość wykrycia na wczesnym etapie problemów zdrowotnych jamy ustnej,
  • stomatolog pomoże w doborze szczoteczki do mycia zębów, może też wykonać higienizację jamy ustnej

 

Oprócz wyżej wymienionych podstawowych praktyk należy zwrócić uwagę na jakość spożywanych produktów spożywczych zawierających witaminy i minerały, jak wapń, fluor i fosfor. Należy ograniczyć spożywanie cukru, który sprzyja namnażaniu się bakterii i rozwoju próchnicy.  Ważne jest nawadnianie. Picie wody niegazowanej, unikanie napojów słodzonych. Należy wyrobić u dzieci nawyk płukania wodą jamy ustnej po jedzeniu w celu usunięcia resztek pokarmowych i neutralizacji Ph w jamie ustnej.  

Pielęgniarka szkolna regularnie prowadzi dla dzieci pogadanki na temat higieny jamy ustnej, demonstruje techniki szczotkowania na modelu szczęki oraz zapoznaje dzieci z zasadami żywienia wpływającymi na stan zębów.

 

Zabieg fluoryzacji zębów który jest prowadzony pod nadzorem pielęgniarki sześć razy w roku szkolnym jest także wykorzystywany do przekazywania wiedzy na temat dbania o zdrowie jamy ustnej. Ponadto dzieci uczą się prawidłowego szczotkowania zębów i nabywają wprawy. 

Fluoryzacja zębów jest działaniem profilaktycznym, wzmacniającym szkliwo i ochronę  zębów przed próchnicą. Fluoryzacja  została wprowadzona rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 września 2013r w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (Dz. U. 2013 poz. 1248).