iv-klasa-terapeutyczna-na-miare-148084.jpg

to oferta dla uczniów, u których stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się

(dysleksja, dysgrafia, dysortografia)

Nauka w klasie terapeutycznej to szansa na najlepsze wykorzystanie czasu spędzonego w szkole.

Dysleksja, dysgrafia, dysortografia – występują u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym, a nierzadko wręcz bardzo zdolnych. Na opanowanie pewnych umiejętności dyslektycy potrzebują więcej czasu i szczególnego wsparcia ze strony rodziców i nauczycieli.
Naprzeciw ich potrzebom wychodzą  KLASY TERAPEUTYCZNE "NA MIARĘ” . Klasy terapeutyczne funkcjonują w naszej szkole od kilku lat i powstały, aby wyrównywać szanse edukacyjne uczniów i umożliwiać rozwój wszystkich sfer ich osobowości.

Założenia programowo – organizacyjne klasy terapeutycznej:

• mniejsza liczba uczniów w oddziale (do 15 osób),
  • ten sam plan nauczania, program i podręczniki jak w klasie ogólnodostępnej,
  • dostosowanie tempa pracy, metod i form nauczania do indywidualnych potrzeb rozwojowych uczniów oraz zaleceń Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej na wszystkich zajęciach edukacyjnych,
  • korygowanie zaburzonych funkcji percepcyjno-motorycznych
  • dostosowanie sposobów oceniania do możliwości uczniów (m.in. elementy oceniania kształtującego),
  • prowadzenie zajęć wspierających przez terapeutów oraz nauczycieli
    stale doskonalących się w pracy z uczniami ze specyficznymi trudnościami w nauce,
  • baza i wyposażenie szkoły sprzyjające osiąganiu zakładanych efektów kształcenia, wychowania i opieki.
  • realna indywidualizacja procesu nauczania – uczenia się,
  • wyrównywanie zaległości programowych i pokonywanie trudności, które ujawniają się mimo wysiłku wkładanego w codzienną naukę szkolną,
  • pomoc, profilaktyka i stymulacja wszechstronnego rozwoju uczniów o specyficznych trudnościach edukacyjnych,
  • stała pomoc psychologa i pedagoga szkolnego,
  • zajęcia specjalistyczne: terapia pedagogiczna, socjoterapia, terapia logopedyczna, biblioterapia, muzykoterapia, arteterapia oraz autorskie zajęcia dotyczące efektywnych metod uczenia się.

Założenia szkoły związane z powstaniem klasy terapeutycznej:

• współpraca z Polskim Towarzystwem Dysleksji, Poradnią Diagnostyczno – Terapeutyczną Polskiego Towarzystwa Dysleksji, Poradniami Psychologiczno – Pedagogicznymi w Gdańsku – w zakresie diagnozowania uczniów, pedagogizacji rodziców, a także organizowania konferencji, szkoleń i seminariów szkoleniowych dla nauczycieli,
  • współpraca z Uniwersytetem Gdańskim,
  • objęcie patronatem i wsparciem merytorycznym przez Polskie Towarzystwo Dysleksji oraz Panią prof. Martę Bogdanowicz - psychologa klinicznego dziecka, eksperta w dziedzinie dysleksji rozwojowej  i terapii pedagogicznej, autorki wielu publikacji naukowych i narzędzi do diagnozowania dysleksji, założycielki Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

iv-klasa-terapeutyczna-na-miare-148085.jpg

Zasady rekrutacji do klasy terapeutycznej:

Uczniów ubiegających się o przyjęcie do klasy terapeutycznej obowiązują terminy rekrutacji określone w Szczegółowym terminarzu postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2023/2024.

O przyjęcie do klasy terapeutycznej – KLASY „NA MIARĘ” ubiegać się mogą uczniowie tegorocznych klas trzecich i piątych szkół podstawowych, których rodzice złożą dokumenty w sekretariacie szkoły:

• kartę zgłoszenia,
  • opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzającą specyficzne trudności w uczeniu się (dysleksję, dysortografię, dysgrafię lub ryzyko dysleksji, dysortografii, dysgrafii)
  • pisemną zgodę rodziców (opiekunów prawnych) na  podjęcie nauki przez dziecko
    w klasie terapeutycznej.

Uczeń ze specyficznymi trudnościami edukacyjnymi uczy się w klasie terapeutycznej do momentu zniwelowania zaburzeń rozwojowych, wyrównania szans edukacyjnych. Ma prawo wrócić do klasy ogólnodostępnej, nie wcześniej jednak niż od nowego okresu lub roku szkolnego.

Przewidywane efekty:

• dla uczniów:
    • wyeliminowanie trudności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności,
    • wyrównanie zaległości programowych,
    • polepszenie wyników w nauce,
    • zmniejszenie wysiłku wkładanego w proces uczenia się,
    • zmniejszenie lęku przed odpowiedzią na pytania nauczyciela na forum klasy,
    • ograniczenie nadruchliwości i poprawa koncentracji uwagi,
    • wykształcenie nastawienia i wzrost motywacji do nauki,
    • przygotowanie do funkcjonowania na wyższym etapie kształcenia i w dorosłym życiu,
  • dla rodziców:
    • zapewnienie dzieciom kompleksowej opieki terapeutycznej w jednym miejscu, podczas ich nauki w szkole, zamiast zajęć dodatkowych w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub prywatnych zajęć terapii pedagogicznej,
    • warsztaty dla rodziców
  • dla nauczycieli:
    • dodatkowy (poszerzający kwalifikacje zawodowe) pakiet szkoleń dla wszystkich nauczycieli uczących w klasie terapeutycznej,
    • utworzenie zespołu nauczycieli uczących w klasie terapeutycznej
      w celu codziennej wymiany doświadczeń z pracy z uczniami z dysleksją.

ZAPISY W SEKRETARIACIE SZKOŁY:

p. Karolina Langowska
Sekretarz szkoły